Tom Sawyer


Yazar Mark Twainin kaleminden çıkan Tom Sawyer kitabının kısa bir özeti.

Yazar: Mark Twain


Hikayede Tom‘un cezadan kurtulmak için herkesi şaşkına çevirecek zeka oyunlarını ve sonunda bunlardan nasıl kurtulduğunu yazıyor. Tom hikayede kendi dünyasında (nehirlerin, ormanların, mağaraların ve adaların dünyasında) bir kahraman gibi yaşar.
Tom, Missouri’ye bağlı St. Petersburg köyündeki “haşarı” çocuklardan biridir. Pervasız, tembel, çıldırtıcı ölçüde meraklı olan bir okul çocuğu ve teyzesi Polly Teyze için tam bir baş belasıdır. Bir gün Tom, Huck, Joe herkesten gizli bir plan yapar ve adaya kaçar. Herkes onları öldü sanıp cenaze töreni yapar ama törende ortaya çıkınıca herkes oyun olduğu anlaşılınca herkes onlara karşı tavır alır. Ama Tom ve Huck bu iştende kasabada yaşayan Bayan Douglas’ı öldürmek için plan yapan haydutları ortaya çıkararak kurtulur. Daha sonra haydut Kızılderili Joe’yu hapse atarlar. Ve onun definesinin yerini tek bilenler olarak Tom ve Huck defineyi yerinden çıkarır zengin bir hayat sürerler.

Hikayede yer alan kişiler ise şöyle;
Tom Sawyer: Haylaz ve zeki bir çoçuktur.

Huckleberry Finn: Mahalledeki en yaramaz çocuk olan Huck, Tom’dan eksik bir yanı olmayan mahalle çocukları dışında kimsenin hoşlanmadığı bir kişidir.

Polly Teyze: İyi kalpli olmasına rağmen, kendisini sinirli gösteren yaşlı bir kadındır.

Joe: İçine kapanık Joe, kendi dünyasında korsan olmak isteyen bir çoçuktur.

1 yorum:

web_monster dedi ki...

Çok güzel bir kitap

Yorum Gönder